E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

haft-en haften (D)re responsable (F)
Stammformen haft-enhaf-tge-haf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaft-en
duhaft-s
hien/si,hatt/ethaf-t
mirhaft-en
dirhaf-t
sihaft-en
Pass compos
echhuge-haf-t
duhuesge-haf-t
hien/si,hatt/ethuetge-haf-t
mirhuge-haf-t
dirhuttge-haf-t
sihuge-haf-t
Plus-que-parfait
echhatge-haf-t
duhasge-haf-t
hien/si,hatt/ethatge-haf-t
mirhatege-haf-t
dirhatge-haf-t
sihatege-haf-t
Futur I
echwäert haft-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-haf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaft-en
dugéifshaft-en
hien/si,hatt/etgéifhaft-en
mirgéifenhaft-en
dirgéifthaft-en
sigéifenhaft-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-haf-t
duhssge-haf-t
hien/si,hatt/ethttge-haf-t
mirhättege-haf-t
dirhttge-haf-t
sihättege-haf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhaft!
Plurielhaf-t!
ge-haf-t
haft-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verhaft-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles