E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech haid-en huten (D)dpiauter (F)
Stammformen sech haid-enhai-t sech sech ge-hai-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Reflexiivt Verb • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaid-e mech
duhait-s dech
hien/si,hatt/ethai-t sech
mirhaid-en eis
dirhai-t iech
sihaid-e sech
Pass compos
echhumechge-hai-t
duhuesdechge-hai-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-hai-t
mirhunneisge-hai-t
dirhuttiechge-hai-t
sihusechge-hai-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-hai-t
duhasdechge-hai-t
hien/si,hatt/ethatsechge-hai-t
mirhateneisge-hai-t
dirhatiechge-hai-t
sihatesechge-hai-t
Futur I
echwäert haid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hai-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaid-en
dugéifshaid-en
hien/si,hatt/etgéifhaid-en
mirgéifenhaid-en
dirgéifthaid-en
sigéifenhaid-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechge-hai-t
duhssdechge-hai-t
hien/si,hatt/ethttsechge-hai-t
mirhtteneisge-hai-t
dirhttiechge-hai-t
sihättesechge-hai-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhaitdech!
Plurielhai-tiech!
ge-hai-t
haid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles