E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

Žnnerhak-en unterhaken (D)prendre le bras de (F)
Stammformen Žnnerhak-enhaak-t ŽnnerŽnnerge-haak-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (Žnner-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echhak-en Žnner
duhaak-s Žnner
hien/si,hatt/ethaak-t Žnner
mirhak-en Žnner
dirhaak-t Žnner
sihak-en Žnner
Passť composť
echhunnŽnnerge-haak-t
duhuesŽnnerge-haak-t
hien/si,hatt/ethuetŽnnerge-haak-t
mirhunnŽnnerge-haak-t
dirhuttŽnnerge-haak-t
sihunnŽnnerge-haak-t
Plus-que-parfait
echhatŽnnerge-haak-t
duhasŽnnerge-haak-t
hien/si,hatt/ethatŽnnerge-haak-t
mirhatenŽnnerge-haak-t
dirhatŽnnerge-haak-t
sihatenŽnnerge-haak-t
Futur I
echwäert Žnnerhak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerge-haak-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerhak-en
dugéifsŽnnerhak-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerhak-en
mirgéifenŽnnerhak-en
dirgéiftŽnnerhak-en
sigéifenŽnnerhak-en
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerge-haak-t
duhšssŽnnerge-haak-t
hien/si,hatt/ethšttŽnnerge-haak-t
mirhšttenŽnnerge-haak-t
dirhšttŽnnerge-haak-t
sihšttenŽnnerge-haak-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhak Žnner!
Plurielhaak-t Žnner!
Žnnerge-haak-t
Žnnerhak-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhak-enhak-enofhak-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles