E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erhal-en erhalten (D)conserver, maintenir, sauvegarder (F)
Stammformen erhal-enerhl-terhal-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerhal-en
duerhl-s
hien/si,hatt/eterhl-t
mirerhal-en
direrhaal-t
sierhal-en
Prtrit
ech*erhoul
du*erhoul-s
hien/si,hatt/et*erhoul
mir*erhoul-en
dir*erhoul-t
si*erhoul-en
Pass compos
echhunnerhal-en
duhueserhal-en
hien/si,hatt/ethueterhal-en
mirhunnerhal-en
dirhutterhal-en
sihunnerhal-en
Plus-que-parfait
echhaterhal-en
duhaserhal-en
hien/si,hatt/ethaterhal-en
mirhatenerhal-en
dirhaterhal-en
sihatenerhal-en
Futur I
echwäert erhal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erhal-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*erhil
du*erhil-s
hien/si,hatt/et*erhil
mir*erhil-en
dir*erhil-t
si*erhil-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferhal-en
dugéifserhal-en
hien/si,hatt/etgéiferhal-en
mirgéifenerhal-en
dirgéifterhal-en
sigéifenerhal-en
Conditionnel Pass compos
echhtterhal-en
duhsserhal-en
hien/si,hatt/ethtterhal-en
mirhttenerhal-en
dirhtterhal-en
sihttenerhal-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererhal!
Plurielerhaal-t!
erhal-en
erhal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abehal-en anhal-enausbehal-en aushal-enbibehal-en bihal-enbehal-enderfirhal-enderginthal-endohal-endohinhal-endrophal-endrunhal-enduerchhal-enduerhal-enmbehal-en nnerhal-enenthal-eneraushal-enewechhal-enfesthal-enhal-enhierhal-enhinhal-enmathal-enofhal-enopbehal-en ophal-enubehal-en unhal-enverhal-envirbehal-en virenthal-en virhal-enzerckbehal-en zerckhal-enzouhal-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles