E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hal-en halten (D)garder (F)keep (E)segurar, manter, dizer (P)
Stammformen hal-enhl-tge-hal-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhal-en
duhl-s
hien/si,hatt/ethl-t
mirhal-en
dirhaal-t
sihal-en
Prtrit
ech*houl
du*houl-s
hien/si,hatt/et*houl
mir*houl-en
dir*houl-t
si*houl-en
Pass compos
echhuge-hal-en
duhuesge-hal-en
hien/si,hatt/ethuetge-hal-en
mirhuge-hal-en
dirhuttge-hal-en
sihuge-hal-en
Plus-que-parfait
echhatge-hal-en
duhasge-hal-en
hien/si,hatt/ethatge-hal-en
mirhatege-hal-en
dirhatge-hal-en
sihatege-hal-en
Futur I
echwäert hal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hal-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*hil
du*hil-s
hien/si,hatt/et*hil
mir*hil-en
dir*hil-t
si*hil-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhal-en
dugéifshal-en
hien/si,hatt/etgéifhal-en
mirgéifenhal-en
dirgéifthal-en
sigéifenhal-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-hal-en
duhssge-hal-en
hien/si,hatt/ethttge-hal-en
mirhättege-hal-en
dirhttge-hal-en
sihättege-hal-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhal!
Plurielhaal-t!
ge-hal-en
hal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abehal-en anhal-enausbehal-en aushal-enbibehal-en bihal-enbehal-enderfirhal-enderginthal-endohal-endohinhal-endrophal-endrunhal-enduerchhal-enduerhal-enmbehal-en nnerhal-enenthal-eneraushal-enerhal-enewechhal-enfesthal-enhierhal-enhinhal-enmathal-enofhal-enopbehal-en ophal-enubehal-en unhal-enverhal-envirbehal-en virenthal-en virhal-enzerckbehal-en zerckhal-enzouhal-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles