E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hampelen hampeln (D)gigoter (F)
Stammformen hampelenhampeltgehampelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhampelen
duhampels
hien/si,hatt/ethampelt
mirhampelen
dirhampelt
sihampelen
Pass compos
echhugehampelt
duhuesgehampelt
hien/si,hatt/ethuetgehampelt
mirhugehampelt
dirhuttgehampelt
sihugehampelt
Plus-que-parfait
echhatgehampelt
duhasgehampelt
hien/si,hatt/ethatgehampelt
mirhategehampelt
dirhatgehampelt
sihategehampelt
Futur I
echwäert hampelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehampelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhampelen
dugéifshampelen
hien/si,hatt/etgéifhampelen
mirgéifenhampelen
dirgéifthampelen
sigéifenhampelen
Conditionnel Pass compos
echhttgehampelt
duhssgehampelt
hien/si,hatt/ethttgehampelt
mirhättegehampelt
dirhttgehampelt
sihättegehampelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhampel!
Plurielhampelt!
gehampelt
hampelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles