E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

acceler-éier-en beschleunigen (D)accélérer (F)
Stammformen acceler-éier-enacceler-éier-tacceler-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echacceler-éier-en
duacceler-éier-s
hien/si,hatt/etacceler-éier-t
miracceler-éier-en
diracceler-éier-t
siacceler-éier-en
Passé composé
echhunnacceler-éier-t
duhuesacceler-éier-t
hien/si,hatt/ethuetacceler-éier-t
mirhunnacceler-éier-t
dirhuttacceler-éier-t
sihunnacceler-éier-t
Plus-que-parfait
echhatacceler-éier-t
duhasacceler-éier-t
hien/si,hatt/ethatacceler-éier-t
mirhatenacceler-éier-t
dirhatacceler-éier-t
sihatenacceler-éier-t
Futur I
echwäert acceler-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert acceler-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifacceler-éier-en
dugéifsacceler-éier-en
hien/si,hatt/etgéifacceler-éier-en
mirgéifenacceler-éier-en
dirgéiftacceler-éier-en
sigéifenacceler-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättacceler-éier-t
duhässacceler-éier-t
hien/si,hatt/ethättacceler-éier-t
mirhättenacceler-éier-t
dirhättacceler-éier-t
sihättenacceler-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieracceler-éier!
Plurielacceler-éier-t!
acceler-éier-t
acceler-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
desacceler-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles