E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hamsteren hamstern (D)accaparer (F)
Stammformen hamsterenhamstertgehamstert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhamsteren
duhamsters
hien/si,hatt/ethamstert
mirhamsteren
dirhamstert
sihamsteren
Pass compos
echhugehamstert
duhuesgehamstert
hien/si,hatt/ethuetgehamstert
mirhugehamstert
dirhuttgehamstert
sihugehamstert
Plus-que-parfait
echhatgehamstert
duhasgehamstert
hien/si,hatt/ethatgehamstert
mirhategehamstert
dirhatgehamstert
sihategehamstert
Futur I
echwäert hamsteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehamstert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhamsteren
dugéifshamsteren
hien/si,hatt/etgéifhamsteren
mirgéifenhamsteren
dirgéifthamsteren
sigéifenhamsteren
Conditionnel Pass compos
echhttgehamstert
duhssgehamstert
hien/si,hatt/ethttgehamstert
mirhättegehamstert
dirhttgehamstert
sihättegehamstert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhamster!
Plurielhamstert!
gehamstert
hamsteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles