E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hamster-en hamstern (D)accaparer (F)
Stammformen hamster-enhamster-tge-hamster-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhamster-en
duhamster-s
hien/si,hatt/ethamster-t
mirhamster-en
dirhamster-t
sihamster-en
Pass compos
echhuge-hamster-t
duhuesge-hamster-t
hien/si,hatt/ethuetge-hamster-t
mirhuge-hamster-t
dirhuttge-hamster-t
sihuge-hamster-t
Plus-que-parfait
echhatge-hamster-t
duhasge-hamster-t
hien/si,hatt/ethatge-hamster-t
mirhatege-hamster-t
dirhatge-hamster-t
sihatege-hamster-t
Futur I
echwäert hamster-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hamster-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhamster-en
dugéifshamster-en
hien/si,hatt/etgéifhamster-en
mirgéifenhamster-en
dirgéifthamster-en
sigéifenhamster-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-hamster-t
duhssge-hamster-t
hien/si,hatt/ethttge-hamster-t
mirhättege-hamster-t
dirhttge-hamster-t
sihättege-hamster-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhamster!
Plurielhamster-t!
ge-hamster-t
hamster-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles