E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

handicapéieren
Stammformen handicapéierenhandicapéierthandicapéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhandicapéieren
duhandicapéiers
hien/si,hatt/ethandicapéiert
mirhandicapéieren
dirhandicapéiert
sihandicapéieren
Passé composé
echhunnhandicapéiert
duhueshandicapéiert
hien/si,hatt/ethuethandicapéiert
mirhunnhandicapéiert
dirhutthandicapéiert
sihunnhandicapéiert
Plus-que-parfait
echhathandicapéiert
duhashandicapéiert
hien/si,hatt/ethathandicapéiert
mirhatenhandicapéiert
dirhathandicapéiert
sihatenhandicapéiert
Futur I
echwäert handicapéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert handicapéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhandicapéieren
dugéifshandicapéieren
hien/si,hatt/etgéifhandicapéieren
mirgéifenhandicapéieren
dirgéifthandicapéieren
sigéifenhandicapéieren
Conditionnel Passé composé
echhätthandicapéiert
duhässhandicapéiert
hien/si,hatt/ethätthandicapéiert
mirhättenhandicapéiert
dirhätthandicapéiert
sihättenhandicapéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhandicapéier!
Plurielhandicapéiert!
handicapéiert
handicapéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles