E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

handicap-éier-en
Stammformen handicap-éier-enhandicap-éier-thandicap-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhandicap-éier-en
duhandicap-éier-s
hien/si,hatt/ethandicap-éier-t
mirhandicap-éier-en
dirhandicap-éier-t
sihandicap-éier-en
Passé composé
echhunnhandicap-éier-t
duhueshandicap-éier-t
hien/si,hatt/ethuethandicap-éier-t
mirhunnhandicap-éier-t
dirhutthandicap-éier-t
sihunnhandicap-éier-t
Plus-que-parfait
echhathandicap-éier-t
duhashandicap-éier-t
hien/si,hatt/ethathandicap-éier-t
mirhatenhandicap-éier-t
dirhathandicap-éier-t
sihatenhandicap-éier-t
Futur I
echwäert handicap-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert handicap-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhandicap-éier-en
dugéifshandicap-éier-en
hien/si,hatt/etgéifhandicap-éier-en
mirgéifenhandicap-éier-en
dirgéifthandicap-éier-en
sigéifenhandicap-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätthandicap-éier-t
duhässhandicap-éier-t
hien/si,hatt/ethätthandicap-éier-t
mirhättenhandicap-éier-t
dirhätthandicap-éier-t
sihättenhandicap-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhandicap-éier!
Plurielhandicap-éier-t!
handicap-éier-t
handicap-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles