E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hänselen hänseln (D)taquiner (F)
Stammformen hänselenhänseltgehänselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhänselen
duhänsels
hien/si,hatt/ethänselt
mirhänselen
dirhänselt
sihänselen
Passé composé
echhugehänselt
duhuesgehänselt
hien/si,hatt/ethuetgehänselt
mirhugehänselt
dirhuttgehänselt
sihugehänselt
Plus-que-parfait
echhatgehänselt
duhasgehänselt
hien/si,hatt/ethatgehänselt
mirhategehänselt
dirhatgehänselt
sihategehänselt
Futur I
echwäert hänselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehänselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhänselen
dugéifshänselen
hien/si,hatt/etgéifhänselen
mirgéifenhänselen
dirgéifthänselen
sigéifenhänselen
Conditionnel Passé composé
echhättgehänselt
duhässgehänselt
hien/si,hatt/ethättgehänselt
mirhättegehänselt
dirhättgehänselt
sihättegehänselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhänsel!
Plurielhänselt!
gehänselt
hänselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles