E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hänsel-en hänseln (D)taquiner (F)
Stammformen hänsel-enhänsel-tge-hänsel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhänsel-en
duhänsel-s
hien/si,hatt/ethänsel-t
mirhänsel-en
dirhänsel-t
sihänsel-en
Passé composé
echhuge-hänsel-t
duhuesge-hänsel-t
hien/si,hatt/ethuetge-hänsel-t
mirhuge-hänsel-t
dirhuttge-hänsel-t
sihuge-hänsel-t
Plus-que-parfait
echhatge-hänsel-t
duhasge-hänsel-t
hien/si,hatt/ethatge-hänsel-t
mirhatege-hänsel-t
dirhatge-hänsel-t
sihatege-hänsel-t
Futur I
echwäert hänsel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hänsel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhänsel-en
dugéifshänsel-en
hien/si,hatt/etgéifhänsel-en
mirgéifenhänsel-en
dirgéifthänsel-en
sigéifenhänsel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-hänsel-t
duhässge-hänsel-t
hien/si,hatt/ethättge-hänsel-t
mirhättege-hänsel-t
dirhättge-hänsel-t
sihättege-hänsel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhänsel!
Plurielhänsel-t!
ge-hänsel-t
hänsel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles