E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verharmlosen verharmlosen (D)minimiser la gravit (F)
Stammformen verharmlosenverharmlostverharmlost
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverharmlosen
duverharmlos
hien/si,hatt/etverharmlost
mirverharmlosen
dirverharmlost
siverharmlosen
Pass compos
echhuverharmlost
duhuesverharmlost
hien/si,hatt/ethuetverharmlost
mirhuverharmlost
dirhuttverharmlost
sihuverharmlost
Plus-que-parfait
echhatverharmlost
duhasverharmlost
hien/si,hatt/ethatverharmlost
mirhateverharmlost
dirhatverharmlost
sihateverharmlost
Futur I
echwäert verharmlosen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verharmlost hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverharmlosen
dugéifsverharmlosen
hien/si,hatt/etgéifverharmlosen
mirgéifeverharmlosen
dirgéiftverharmlosen
sigéifeverharmlosen
Conditionnel Pass compos
echhttverharmlost
duhssverharmlost
hien/si,hatt/ethttverharmlost
mirhätteverharmlost
dirhttverharmlost
sihätteverharmlost
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverharmlos!
Plurielverharmlost!
verharmlost
verharmlosen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles