E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

harmonis-éier-en harmonisieren (D)harmoniser (F)
Stammformen harmonis-éier-enharmonis-éier-tharmonis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echharmonis-éier-en
duharmonis-éier-s
hien/si,hatt/etharmonis-éier-t
mirharmonis-éier-en
dirharmonis-éier-t
siharmonis-éier-en
Passé composé
echhunnharmonis-éier-t
duhuesharmonis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetharmonis-éier-t
mirhunnharmonis-éier-t
dirhuttharmonis-éier-t
sihunnharmonis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatharmonis-éier-t
duhasharmonis-éier-t
hien/si,hatt/ethatharmonis-éier-t
mirhatenharmonis-éier-t
dirhatharmonis-éier-t
sihatenharmonis-éier-t
Futur I
echwäert harmonis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert harmonis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifharmonis-éier-en
dugéifsharmonis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifharmonis-éier-en
mirgéifenharmonis-éier-en
dirgéiftharmonis-éier-en
sigéifenharmonis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättharmonis-éier-t
duhässharmonis-éier-t
hien/si,hatt/ethättharmonis-éier-t
mirhättenharmonis-éier-t
dirhättharmonis-éier-t
sihättenharmonis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierharmonis-éier!
Plurielharmonis-éier-t!
harmonis-éier-t
harmonis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles