E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

haschen erhaschen (D)attraper (F)
Stammformen haschenhaschtgehascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaschen
duhaschs
hien/si,hatt/ethascht
mirhaschen
dirhascht
sihaschen
Pass compos
echhugehascht
duhuesgehascht
hien/si,hatt/ethuetgehascht
mirhugehascht
dirhuttgehascht
sihugehascht
Plus-que-parfait
echhatgehascht
duhasgehascht
hien/si,hatt/ethatgehascht
mirhategehascht
dirhatgehascht
sihategehascht
Futur I
echwäert haschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaschen
dugéifshaschen
hien/si,hatt/etgéifhaschen
mirgéifenhaschen
dirgéifthaschen
sigéifenhaschen
Conditionnel Pass compos
echhttgehascht
duhssgehascht
hien/si,hatt/ethttgehascht
mirhättegehascht
dirhttgehascht
sihättegehascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhasch!
Plurielhascht!
gehascht
haschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles