E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hasch-en erhaschen (D)attraper (F)
Stammformen hasch-enhasch-tge-hasch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhasch-en
duhasch-s
hien/si,hatt/ethasch-t
mirhasch-en
dirhasch-t
sihasch-en
Pass compos
echhuge-hasch-t
duhuesge-hasch-t
hien/si,hatt/ethuetge-hasch-t
mirhuge-hasch-t
dirhuttge-hasch-t
sihuge-hasch-t
Plus-que-parfait
echhatge-hasch-t
duhasge-hasch-t
hien/si,hatt/ethatge-hasch-t
mirhatege-hasch-t
dirhatge-hasch-t
sihatege-hasch-t
Futur I
echwäert hasch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hasch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhasch-en
dugéifshasch-en
hien/si,hatt/etgéifhasch-en
mirgéifenhasch-en
dirgéifthasch-en
sigéifenhasch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-hasch-t
duhssge-hasch-t
hien/si,hatt/ethttge-hasch-t
mirhättege-hasch-t
dirhttge-hasch-t
sihättege-hasch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhasch!
Plurielhasch-t!
ge-hasch-t
hasch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles