E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verhaselen berstrzt tun (D)
Stammformen verhaselenverhaseltverhaselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverhaselen
duverhasels
hien/si,hatt/etverhaselt
mirverhaselen
dirverhaselt
siverhaselen
Pass compos
echhuverhaselt
duhuesverhaselt
hien/si,hatt/ethuetverhaselt
mirhuverhaselt
dirhuttverhaselt
sihuverhaselt
Plus-que-parfait
echhatverhaselt
duhasverhaselt
hien/si,hatt/ethatverhaselt
mirhateverhaselt
dirhatverhaselt
sihateverhaselt
Futur I
echwäert verhaselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhaselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhaselen
dugéifsverhaselen
hien/si,hatt/etgéifverhaselen
mirgéifeverhaselen
dirgéiftverhaselen
sigéifeverhaselen
Conditionnel Pass compos
echhttverhaselt
duhssverhaselt
hien/si,hatt/ethttverhaselt
mirhätteverhaselt
dirhttverhaselt
sihätteverhaselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhasel!
Plurielverhaselt!
verhaselt
verhaselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
haselen
Remarquen (intern)
bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles