E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

haselen eilen (D)hter (F)
Stammformen haselenhaseltgehaselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaselen
duhasels
hien/si,hatt/ethaselt
mirhaselen
dirhaselt
sihaselen
Pass compos
echhugehaselt
duhuesgehaselt
hien/si,hatt/ethuetgehaselt
mirhugehaselt
dirhuttgehaselt
sihugehaselt
Plus-que-parfait
echhatgehaselt
duhasgehaselt
hien/si,hatt/ethatgehaselt
mirhategehaselt
dirhatgehaselt
sihategehaselt
Futur I
echwäert haselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehaselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaselen
dugéifshaselen
hien/si,hatt/etgéifhaselen
mirgéifenhaselen
dirgéifthaselen
sigéifenhaselen
Conditionnel Pass compos
echhttgehaselt
duhssgehaselt
hien/si,hatt/ethttgehaselt
mirhättegehaselt
dirhttgehaselt
sihättegehaselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhasel!
Plurielhaselt!
gehaselt
haselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verhaselen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles