E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hasel-en eilen (D)hter (F)
Stammformen hasel-enhasel-tge-hasel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhasel-en
duhasel-s
hien/si,hatt/ethasel-t
mirhasel-en
dirhasel-t
sihasel-en
Pass compos
echhuge-hasel-t
duhuesge-hasel-t
hien/si,hatt/ethuetge-hasel-t
mirhuge-hasel-t
dirhuttge-hasel-t
sihuge-hasel-t
Plus-que-parfait
echhatge-hasel-t
duhasge-hasel-t
hien/si,hatt/ethatge-hasel-t
mirhatege-hasel-t
dirhatge-hasel-t
sihatege-hasel-t
Futur I
echwäert hasel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hasel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhasel-en
dugéifshasel-en
hien/si,hatt/etgéifhasel-en
mirgéifenhasel-en
dirgéifthasel-en
sigéifenhasel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-hasel-t
duhssge-hasel-t
hien/si,hatt/ethttge-hasel-t
mirhättege-hasel-t
dirhttge-hasel-t
sihättege-hasel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhasel!
Plurielhasel-t!
ge-hasel-t
hasel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verhasel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles