E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verhätschelen verhätscheln (D)bichonner (F)
Stammformen verhätschelenverhätscheltverhätschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverhätschelen
duverhätschels
hien/si,hatt/etverhätschelt
mirverhätschelen
dirverhätschelt
siverhätschelen
Passé composé
echhuverhätschelt
duhuesverhätschelt
hien/si,hatt/ethuetverhätschelt
mirhuverhätschelt
dirhuttverhätschelt
sihuverhätschelt
Plus-que-parfait
echhatverhätschelt
duhasverhätschelt
hien/si,hatt/ethatverhätschelt
mirhateverhätschelt
dirhatverhätschelt
sihateverhätschelt
Futur I
echwäert verhätschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhätschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhätschelen
dugéifsverhätschelen
hien/si,hatt/etgéifverhätschelen
mirgéifeverhätschelen
dirgéiftverhätschelen
sigéifeverhätschelen
Conditionnel Passé composé
echhättverhätschelt
duhässverhätschelt
hien/si,hatt/ethättverhätschelt
mirhätteverhätschelt
dirhättverhätschelt
sihätteverhätschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhätschel!
Plurielverhätschelt!
verhätschelt
verhätschelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles