E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verhätschel-en verhätscheln (D)bichonner (F)
Stammformen verhätschel-enverhätschel-tverhätschel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverhätschel-en
duverhätschel-s
hien/si,hatt/etverhätschel-t
mirverhätschel-en
dirverhätschel-t
siverhätschel-en
Passé composé
echhuverhätschel-t
duhuesverhätschel-t
hien/si,hatt/ethuetverhätschel-t
mirhuverhätschel-t
dirhuttverhätschel-t
sihuverhätschel-t
Plus-que-parfait
echhatverhätschel-t
duhasverhätschel-t
hien/si,hatt/ethatverhätschel-t
mirhateverhätschel-t
dirhatverhätschel-t
sihateverhätschel-t
Futur I
echwäert verhätschel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhätschel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhätschel-en
dugéifsverhätschel-en
hien/si,hatt/etgéifverhätschel-en
mirgéifeverhätschel-en
dirgéiftverhätschel-en
sigéifeverhätschel-en
Conditionnel Passé composé
echhättverhätschel-t
duhässverhätschel-t
hien/si,hatt/ethättverhätschel-t
mirhätteverhätschel-t
dirhättverhätschel-t
sihätteverhätschel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhätschel!
Plurielverhätschel-t!
verhätschel-t
verhätschel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles