E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hätschelen hätscheln (D)caresser (F)
Stammformen hätschelenhätscheltgehätschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhätschelen
duhätschels
hien/si,hatt/ethätschelt
mirhätschelen
dirhätschelt
sihätschelen
Passé composé
echhugehätschelt
duhuesgehätschelt
hien/si,hatt/ethuetgehätschelt
mirhugehätschelt
dirhuttgehätschelt
sihugehätschelt
Plus-que-parfait
echhatgehätschelt
duhasgehätschelt
hien/si,hatt/ethatgehätschelt
mirhategehätschelt
dirhatgehätschelt
sihategehätschelt
Futur I
echwäert hätschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehätschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhätschelen
dugéifshätschelen
hien/si,hatt/etgéifhätschelen
mirgéifenhätschelen
dirgéifthätschelen
sigéifenhätschelen
Conditionnel Passé composé
echhättgehätschelt
duhässgehätschelt
hien/si,hatt/ethättgehätschelt
mirhättegehätschelt
dirhättgehätschelt
sihättegehätschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhätschel!
Plurielhätschelt!
gehätschelt
hätschelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles