E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hätschel-en hätscheln (D)caresser (F)
Stammformen hätschel-enhätschel-tge-hätschel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhätschel-en
duhätschel-s
hien/si,hatt/ethätschel-t
mirhätschel-en
dirhätschel-t
sihätschel-en
Passé composé
echhuge-hätschel-t
duhuesge-hätschel-t
hien/si,hatt/ethuetge-hätschel-t
mirhuge-hätschel-t
dirhuttge-hätschel-t
sihuge-hätschel-t
Plus-que-parfait
echhatge-hätschel-t
duhasge-hätschel-t
hien/si,hatt/ethatge-hätschel-t
mirhatege-hätschel-t
dirhatge-hätschel-t
sihatege-hätschel-t
Futur I
echwäert hätschel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hätschel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhätschel-en
dugéifshätschel-en
hien/si,hatt/etgéifhätschel-en
mirgéifenhätschel-en
dirgéifthätschel-en
sigéifenhätschel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-hätschel-t
duhässge-hätschel-t
hien/si,hatt/ethättge-hätschel-t
mirhättege-hätschel-t
dirhättge-hätschel-t
sihättege-hätschel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhätschel!
Plurielhätschel-t!
ge-hätschel-t
hätschel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles