E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

barlucken schielen (D)loucher (F)to peer (E)
Stammformen barluckenbarlucktgebarluckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten balucken
Indikativ Aktiv
Prsent
echbarlucken
dubarlucks
hien/si,hatt/etbarluckt
mirbarlucken
dirbarluckt
sibarlucken
Pass compos
echhugebarluckt
duhuesgebarluckt
hien/si,hatt/ethuetgebarluckt
mirhugebarluckt
dirhuttgebarluckt
sihugebarluckt
Plus-que-parfait
echhatgebarluckt
duhasgebarluckt
hien/si,hatt/ethatgebarluckt
mirhategebarluckt
dirhatgebarluckt
sihategebarluckt
Futur I
echwäert barlucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebarluckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbarlucken
dugéifsbarlucken
hien/si,hatt/etgéifbarlucken
mirgéifebarlucken
dirgéiftbarlucken
sigéifebarlucken
Conditionnel Pass compos
echhttgebarluckt
duhssgebarluckt
hien/si,hatt/ethttgebarluckt
mirhättegebarluckt
dirhttgebarluckt
sihättegebarluckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbarluck!
Plurielbarluckt!
gebarluckt
barlucken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles