E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

barluck-en schielen (D)loucher (F)to peer (E)
Stammformen barluck-enbarluck-tge-barluck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten balucken
Indikativ Aktiv
Prsent
echbarluck-en
dubarluck-s
hien/si,hatt/etbarluck-t
mirbarluck-en
dirbarluck-t
sibarluck-en
Pass compos
echhuge-barluck-t
duhuesge-barluck-t
hien/si,hatt/ethuetge-barluck-t
mirhuge-barluck-t
dirhuttge-barluck-t
sihuge-barluck-t
Plus-que-parfait
echhatge-barluck-t
duhasge-barluck-t
hien/si,hatt/ethatge-barluck-t
mirhatege-barluck-t
dirhatge-barluck-t
sihatege-barluck-t
Futur I
echwäert barluck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-barluck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbarluck-en
dugéifsbarluck-en
hien/si,hatt/etgéifbarluck-en
mirgéifebarluck-en
dirgéiftbarluck-en
sigéifebarluck-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-barluck-t
duhssge-barluck-t
hien/si,hatt/ethttge-barluck-t
mirhättege-barluck-t
dirhttge-barluck-t
sihättege-barluck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbarluck!
Plurielbarluck-t!
ge-barluck-t
barluck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles