E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hauchen hauchen (D)souffler (F)
Stammformen hauchenhauchtgehaucht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhauchen
duhauchs
hien/si,hatt/ethaucht
mirhauchen
dirhaucht
sihauchen
Pass compos
echhugehaucht
duhuesgehaucht
hien/si,hatt/ethuetgehaucht
mirhugehaucht
dirhuttgehaucht
sihugehaucht
Plus-que-parfait
echhatgehaucht
duhasgehaucht
hien/si,hatt/ethatgehaucht
mirhategehaucht
dirhatgehaucht
sihategehaucht
Futur I
echwäert hauchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehaucht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhauchen
dugéifshauchen
hien/si,hatt/etgéifhauchen
mirgéifenhauchen
dirgéifthauchen
sigéifenhauchen
Conditionnel Pass compos
echhttgehaucht
duhssgehaucht
hien/si,hatt/ethttgehaucht
mirhättegehaucht
dirhttgehaucht
sihättegehaucht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhauch!
Plurielhaucht!
gehaucht
hauchen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhauchenunhauchen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles