E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

haulen heulen (D)hurler (F)
Stammformen haulenhaultgehault
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaulen
duhauls
hien/si,hatt/ethault
mirhaulen
dirhault
sihaulen
Pass compos
echhugehault
duhuesgehault
hien/si,hatt/ethuetgehault
mirhugehault
dirhuttgehault
sihugehault
Plus-que-parfait
echhatgehault
duhasgehault
hien/si,hatt/ethatgehault
mirhategehault
dirhatgehault
sihategehault
Futur I
echwäert haulen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehault hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaulen
dugéifshaulen
hien/si,hatt/etgéifhaulen
mirgéifenhaulen
dirgéifthaulen
sigéifenhaulen
Conditionnel Pass compos
echhttgehault
duhssgehault
hien/si,hatt/ethttgehault
mirhättegehault
dirhttgehault
sihättegehault
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhaul!
Plurielhault!
gehault
haulen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles