E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hauséieren hausieren (D)colporter (F)
Stammformen hauséierenhauséierthauséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhauséieren
duhauséiers
hien/si,hatt/ethauséiert
mirhauséieren
dirhauséiert
sihauséieren
Passé composé
echhunnhauséiert
duhueshauséiert
hien/si,hatt/ethuethauséiert
mirhunnhauséiert
dirhutthauséiert
sihunnhauséiert
Plus-que-parfait
echhathauséiert
duhashauséiert
hien/si,hatt/ethathauséiert
mirhatenhauséiert
dirhathauséiert
sihatenhauséiert
Futur I
echwäert hauséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hauséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhauséieren
dugéifshauséieren
hien/si,hatt/etgéifhauséieren
mirgéifenhauséieren
dirgéifthauséieren
sigéifenhauséieren
Conditionnel Passé composé
echhätthauséiert
duhässhauséiert
hien/si,hatt/ethätthauséiert
mirhättenhauséiert
dirhätthauséiert
sihättenhauséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhauséier!
Plurielhauséiert!
hauséiert
hauséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles