E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchhechelen durchhecheln (D)haleter (F)
Stammformen duerchhechelenhechelt duerchduerchgehechelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhechelen duerch
duhechels duerch
hien/si,hatt/ethechelt duerch
mirhechelen duerch
dirhechelt duerch
sihechelen duerch
Pass compos
echhunnduerchgehechelt
duhuesduerchgehechelt
hien/si,hatt/ethuetduerchgehechelt
mirhunnduerchgehechelt
dirhuttduerchgehechelt
sihunnduerchgehechelt
Plus-que-parfait
echhatduerchgehechelt
duhasduerchgehechelt
hien/si,hatt/ethatduerchgehechelt
mirhatenduerchgehechelt
dirhatduerchgehechelt
sihatenduerchgehechelt
Futur I
echwäert duerchhechelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgehechelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchhechelen
dugéifsduerchhechelen
hien/si,hatt/etgéifduerchhechelen
mirgéifenduerchhechelen
dirgéiftduerchhechelen
sigéifenduerchhechelen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgehechelt
duhssduerchgehechelt
hien/si,hatt/ethttduerchgehechelt
mirhttenduerchgehechelt
dirhttduerchgehechelt
sihttenduerchgehechelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhechel duerch!
Plurielhechelt duerch!
duerchgehechelt
duerchhechelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
hechelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles