E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchhechel-en durchhecheln (D)haleter (F)
Stammformen duerchhechel-enhechel-t duerchduerchge-hechel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhechel-en duerch
duhechel-s duerch
hien/si,hatt/ethechel-t duerch
mirhechel-en duerch
dirhechel-t duerch
sihechel-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-hechel-t
duhuesduerchge-hechel-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-hechel-t
mirhunnduerchge-hechel-t
dirhuttduerchge-hechel-t
sihunnduerchge-hechel-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-hechel-t
duhasduerchge-hechel-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-hechel-t
mirhatenduerchge-hechel-t
dirhatduerchge-hechel-t
sihatenduerchge-hechel-t
Futur I
echwäert duerchhechel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-hechel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchhechel-en
dugéifsduerchhechel-en
hien/si,hatt/etgéifduerchhechel-en
mirgéifenduerchhechel-en
dirgéiftduerchhechel-en
sigéifenduerchhechel-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-hechel-t
duhssduerchge-hechel-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-hechel-t
mirhttenduerchge-hechel-t
dirhttduerchge-hechel-t
sihttenduerchge-hechel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhechel duerch!
Plurielhechel-t duerch!
duerchge-hechel-t
duerchhechel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
hechel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles