E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerheefen berhufen (D)accabler/abreuver qn de qch. (F)
Stammformen iwwerheefeniwwerheeftiwwerheeft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerheefen
duiwwerheefs
hien/si,hatt/etiwwerheeft
miriwwerheefen
diriwwerheeft
siiwwerheefen
Pass compos
echhunniwwerheeft
duhuesiwwerheeft
hien/si,hatt/ethuetiwwerheeft
mirhunniwwerheeft
dirhuttiwwerheeft
sihunniwwerheeft
Plus-que-parfait
echhatiwwerheeft
duhasiwwerheeft
hien/si,hatt/ethatiwwerheeft
mirhateniwwerheeft
dirhatiwwerheeft
sihateniwwerheeft
Futur I
echwäert iwwerheefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerheeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerheefen
dugéifsiwwerheefen
hien/si,hatt/etgéifiwwerheefen
mirgéifeniwwerheefen
dirgéiftiwwerheefen
sigéifeniwwerheefen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerheeft
duhssiwwerheeft
hien/si,hatt/ethttiwwerheeft
mirhtteniwwerheeft
dirhttiwwerheeft
sihtteniwwerheeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerheef!
Plurieliwwerheeft!
iwwerheeft
iwwerheefen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
heefenopheefen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles