E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

heekelen hkeln (D)faire du crochet (F)
Stammformen heekelenheekeltgeheekelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echheekelen
duheekels
hien/si,hatt/etheekelt
mirheekelen
dirheekelt
siheekelen
Pass compos
echhugeheekelt
duhuesgeheekelt
hien/si,hatt/ethuetgeheekelt
mirhugeheekelt
dirhuttgeheekelt
sihugeheekelt
Plus-que-parfait
echhatgeheekelt
duhasgeheekelt
hien/si,hatt/ethatgeheekelt
mirhategeheekelt
dirhatgeheekelt
sihategeheekelt
Futur I
echwäert heekelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geheekelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifheekelen
dugéifsheekelen
hien/si,hatt/etgéifheekelen
mirgéifenheekelen
dirgéiftheekelen
sigéifenheekelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeheekelt
duhssgeheekelt
hien/si,hatt/ethttgeheekelt
mirhättegeheekelt
dirhttgeheekelt
sihättegeheekelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheekel!
Plurielheekelt!
geheekelt
heekelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles