E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

heekel-en hkeln (D)faire du crochet (F)
Stammformen heekel-enheekel-tge-heekel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echheekel-en
duheekel-s
hien/si,hatt/etheekel-t
mirheekel-en
dirheekel-t
siheekel-en
Pass compos
echhuge-heekel-t
duhuesge-heekel-t
hien/si,hatt/ethuetge-heekel-t
mirhuge-heekel-t
dirhuttge-heekel-t
sihuge-heekel-t
Plus-que-parfait
echhatge-heekel-t
duhasge-heekel-t
hien/si,hatt/ethatge-heekel-t
mirhatege-heekel-t
dirhatge-heekel-t
sihatege-heekel-t
Futur I
echwäert heekel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-heekel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifheekel-en
dugéifsheekel-en
hien/si,hatt/etgéifheekel-en
mirgéifenheekel-en
dirgéiftheekel-en
sigéifenheekel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-heekel-t
duhssge-heekel-t
hien/si,hatt/ethttge-heekel-t
mirhättege-heekel-t
dirhttge-heekel-t
sihättege-heekel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheekel!
Plurielheekel-t!
ge-heekel-t
heekel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles