E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausheelen ausheilen (D)gurir (F)
Stammformen ausheelenheelt ausausgeheelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echheelen aus
duheels aus
hien/si,hatt/etheelt aus
mirheelen aus
dirheelt aus
siheelen aus
Pass compos
echhunnausgeheelt
duhuesausgeheelt
hien/si,hatt/ethuetausgeheelt
mirhunnausgeheelt
dirhuttausgeheelt
sihunnausgeheelt
Plus-que-parfait
echhatausgeheelt
duhasausgeheelt
hien/si,hatt/ethatausgeheelt
mirhatenausgeheelt
dirhatausgeheelt
sihatenausgeheelt
Futur I
echwäert ausheelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeheelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausheelen
dugéifsausheelen
hien/si,hatt/etgéifausheelen
mirgéifenausheelen
dirgéiftausheelen
sigéifenausheelen
Conditionnel Pass compos
echhttausgeheelt
duhssausgeheelt
hien/si,hatt/ethttausgeheelt
mirhttenausgeheelt
dirhttausgeheelt
sihttenausgeheelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheel aus!
Plurielheelt aus!
ausgeheelt
ausheelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
heelenverheelenzouheelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles