E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausheel-en ausheilen (D)gurir (F)
Stammformen ausheel-enheel-t ausausge-heel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echheel-en aus
duheel-s aus
hien/si,hatt/etheel-t aus
mirheel-en aus
dirheel-t aus
siheel-en aus
Pass compos
echhunnausge-heel-t
duhuesausge-heel-t
hien/si,hatt/ethuetausge-heel-t
mirhunnausge-heel-t
dirhuttausge-heel-t
sihunnausge-heel-t
Plus-que-parfait
echhatausge-heel-t
duhasausge-heel-t
hien/si,hatt/ethatausge-heel-t
mirhatenausge-heel-t
dirhatausge-heel-t
sihatenausge-heel-t
Futur I
echwäert ausheel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-heel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausheel-en
dugéifsausheel-en
hien/si,hatt/etgéifausheel-en
mirgéifenausheel-en
dirgéiftausheel-en
sigéifenausheel-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-heel-t
duhssausge-heel-t
hien/si,hatt/ethttausge-heel-t
mirhttenausge-heel-t
dirhttausge-heel-t
sihttenausge-heel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheel aus!
Plurielheel-t aus!
ausge-heel-t
ausheel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
heel-enverheel-enzouheel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles