E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verheelen verheilen (D) – gurir (F)
Stammformen verheelenverheeltverheelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverheelen
duverheels
hien/si,hatt/etverheelt
mirverheelen
dirverheelt
siverheelen
Pass compos
echhuverheelt
duhuesverheelt
hien/si,hatt/ethuetverheelt
mirhuverheelt
dirhuttverheelt
sihuverheelt
Plus-que-parfait
echhatverheelt
duhasverheelt
hien/si,hatt/ethatverheelt
mirhateverheelt
dirhatverheelt
sihateverheelt
Modale Futur I
echwäert verheelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verheelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverheelen
dugéifsverheelen
hien/si,hatt/etgéifverheelen
mirgéifeverheelen
dirgéiftverheelen
sigéifeverheelen
Conditionnel pass compos
echhttverheelt
duhssverheelt
hien/si,hatt/ethttverheelt
mirhätteverheelt
dirhttverheelt
sihätteverheelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverheel!
Plurielverheelt!
verheelt
verheelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausheelenheelenzouheelen
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles