E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verheel-en verheilen (D)gurir (F)
Stammformen verheel-enverheel-tverheel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverheel-en
duverheel-s
hien/si,hatt/etverheel-t
mirverheel-en
dirverheel-t
siverheel-en
Pass compos
echhuverheel-t
duhuesverheel-t
hien/si,hatt/ethuetverheel-t
mirhuverheel-t
dirhuttverheel-t
sihuverheel-t
Plus-que-parfait
echhatverheel-t
duhasverheel-t
hien/si,hatt/ethatverheel-t
mirhateverheel-t
dirhatverheel-t
sihateverheel-t
Futur I
echwäert verheel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verheel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverheel-en
dugéifsverheel-en
hien/si,hatt/etgéifverheel-en
mirgéifeverheel-en
dirgéiftverheel-en
sigéifeverheel-en
Conditionnel Pass compos
echhttverheel-t
duhssverheel-t
hien/si,hatt/ethttverheel-t
mirhätteverheel-t
dirhttverheel-t
sihätteverheel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverheel!
Plurielverheel-t!
verheel-t
verheel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausheel-enheel-enzouheel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles