E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

heelen heilen (D)gurir (F)
Stammformen heelenheeltgeheelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echheelen
duheels
hien/si,hatt/etheelt
mirheelen
dirheelt
siheelen
Pass compos
echhugeheelt
duhuesgeheelt
hien/si,hatt/ethuetgeheelt
mirhugeheelt
dirhuttgeheelt
sihugeheelt
Plus-que-parfait
echhatgeheelt
duhasgeheelt
hien/si,hatt/ethatgeheelt
mirhategeheelt
dirhatgeheelt
sihategeheelt
Futur I
echwäert heelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geheelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifheelen
dugéifsheelen
hien/si,hatt/etgéifheelen
mirgéifenheelen
dirgéiftheelen
sigéifenheelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeheelt
duhssgeheelt
hien/si,hatt/ethttgeheelt
mirhättegeheelt
dirhttgeheelt
sihättegeheelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheel!
Plurielheelt!
geheelt
heelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausheelenverheelenzouheelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles