E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verheemlech-en verheimlichen (D)cacher (F)
Stammformen verheemlech-enverheemlech-tverheemlech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverheemlech-en
duverheemlech-s
hien/si,hatt/etverheemlech-t
mirverheemlech-en
dirverheemlech-t
siverheemlech-en
Pass compos
echhuverheemlech-t
duhuesverheemlech-t
hien/si,hatt/ethuetverheemlech-t
mirhuverheemlech-t
dirhuttverheemlech-t
sihuverheemlech-t
Plus-que-parfait
echhatverheemlech-t
duhasverheemlech-t
hien/si,hatt/ethatverheemlech-t
mirhateverheemlech-t
dirhatverheemlech-t
sihateverheemlech-t
Futur I
echwäert verheemlech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verheemlech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverheemlech-en
dugéifsverheemlech-en
hien/si,hatt/etgéifverheemlech-en
mirgéifeverheemlech-en
dirgéiftverheemlech-en
sigéifeverheemlech-en
Conditionnel Pass compos
echhttverheemlech-t
duhssverheemlech-t
hien/si,hatt/ethttverheemlech-t
mirhätteverheemlech-t
dirhttverheemlech-t
sihätteverheemlech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverheemlech!
Plurielverheemlech-t!
verheemlech-t
verheemlech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles