E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verheeschen verheissen (D)promettre (F)
Stammformen verheeschenverheeschtverheescht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverheeschen
duverheeschs
hien/si,hatt/etverheescht
mirverheeschen
dirverheescht
siverheeschen
Prtrit
ech*verhousch
du*verhouschs
hien/si,hatt/et*verhousch
mir*verhouschen
dir*verhouscht
si*verhouschen
Pass compos
echhuverheescht
duhuesverheescht
hien/si,hatt/ethuetverheescht
mirhuverheescht
dirhuttverheescht
sihuverheescht
Plus-que-parfait
echhatverheescht
duhasverheescht
hien/si,hatt/ethatverheescht
mirhateverheescht
dirhatverheescht
sihateverheescht
Futur I
echwäert verheeschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verheescht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*verhisch
du*verhischs
hien/si,hatt/et*verhisch
mir*verhischen
dir*verhischt
si*verhischen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverheeschen
dugéifsverheeschen
hien/si,hatt/etgéifverheeschen
mirgéifeverheeschen
dirgéiftverheeschen
sigéifeverheeschen
Conditionnel Pass compos
echhttverheescht
duhssverheescht
hien/si,hatt/ethttverheescht
mirhätteverheescht
dirhttverheescht
sihätteverheescht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverheesch!
Plurielverheescht!
verheescht
verheeschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
heeschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles