E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verheesch-en verheissen (D)promettre (F)
Stammformen verheesch-enverheesch-tverheesch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverheesch-en
duverheesch-s
hien/si,hatt/etverheesch-t
mirverheesch-en
dirverheesch-t
siverheesch-en
Prtrit
ech*verhousch
du*verhousch-s
hien/si,hatt/et*verhousch
mir*verhousch-en
dir*verhousch-t
si*verhousch-en
Pass compos
echhuverheesch-t
duhuesverheesch-t
hien/si,hatt/ethuetverheesch-t
mirhuverheesch-t
dirhuttverheesch-t
sihuverheesch-t
Plus-que-parfait
echhatverheesch-t
duhasverheesch-t
hien/si,hatt/ethatverheesch-t
mirhateverheesch-t
dirhatverheesch-t
sihateverheesch-t
Futur I
echwäert verheesch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verheesch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*verhisch
du*verhisch-s
hien/si,hatt/et*verhisch
mir*verhisch-en
dir*verhisch-t
si*verhisch-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverheesch-en
dugéifsverheesch-en
hien/si,hatt/etgéifverheesch-en
mirgéifeverheesch-en
dirgéiftverheesch-en
sigéifeverheesch-en
Conditionnel Pass compos
echhttverheesch-t
duhssverheesch-t
hien/si,hatt/ethttverheesch-t
mirhätteverheesch-t
dirhttverheesch-t
sihätteverheesch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverheesch!
Plurielverheesch-t!
verheesch-t
verheesch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
heesch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles