E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

heeschen heien, lauten, betteln (D)s'appeler, mendier (F)call, beg (E)chamar-semendigar (P)
Stammformen heeschenheeschtgeheescht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echheeschen
duheeschs
hien/si,hatt/etheescht
mirheeschen
dirheescht
siheeschen
Prtrit
ech*housch
du*houschs
hien/si,hatt/et*housch
mir*houschen
dir*houscht
si*houschen
Pass compos
echhugeheescht
duhuesgeheescht
hien/si,hatt/ethuetgeheescht
mirhugeheescht
dirhuttgeheescht
sihugeheescht
Plus-que-parfait
echhatgeheescht
duhasgeheescht
hien/si,hatt/ethatgeheescht
mirhategeheescht
dirhatgeheescht
sihategeheescht
Futur I
echwäert heeschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geheescht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*hisch
du*hischs
hien/si,hatt/et*hisch
mir*hischen
dir*hischt
si*hischen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifheeschen
dugéifsheeschen
hien/si,hatt/etgéifheeschen
mirgéifenheeschen
dirgéiftheeschen
sigéifenheeschen
Conditionnel Pass compos
echhttgeheescht
duhssgeheescht
hien/si,hatt/ethttgeheescht
mirhättegeheescht
dirhttgeheescht
sihättegeheescht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheesch!
Plurielheescht!
geheescht
heeschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verheeschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles