E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

heesch-en heien, lauten, betteln (D)s'appeler, mendier (F)call, beg (E)chamar-semendigar (P)
Stammformen heesch-enheesch-tge-heesch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echheesch-en
duheesch-s
hien/si,hatt/etheesch-t
mirheesch-en
dirheesch-t
siheesch-en
Prtrit
ech*housch
du*housch-s
hien/si,hatt/et*housch
mir*housch-en
dir*housch-t
si*housch-en
Pass compos
echhuge-heesch-t
duhuesge-heesch-t
hien/si,hatt/ethuetge-heesch-t
mirhuge-heesch-t
dirhuttge-heesch-t
sihuge-heesch-t
Plus-que-parfait
echhatge-heesch-t
duhasge-heesch-t
hien/si,hatt/ethatge-heesch-t
mirhatege-heesch-t
dirhatge-heesch-t
sihatege-heesch-t
Futur I
echwäert heesch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-heesch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*hisch
du*hisch-s
hien/si,hatt/et*hisch
mir*hisch-en
dir*hisch-t
si*hisch-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifheesch-en
dugéifsheesch-en
hien/si,hatt/etgéifheesch-en
mirgéifenheesch-en
dirgéiftheesch-en
sigéifenheesch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-heesch-t
duhssge-heesch-t
hien/si,hatt/ethttge-heesch-t
mirhättege-heesch-t
dirhttge-heesch-t
sihättege-heesch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheesch!
Plurielheesch-t!
ge-heesch-t
heesch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verheesch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles