E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

opbarscht-en aufbersten (D)clater (F)
Stammformen opbarscht-enbarsch-t opopge-barsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten baschten
Indikativ Aktiv
Prsent
echbarscht-en op
dubarscht-s op
hien/si,hatt/etbarsch-t op
mirbarscht-en op
dirbarsch-t op
sibarscht-en op
Pass compos
echsinnopge-barsch-t
dubassopge-barsch-t
hien/si,hatt/etassopge-barsch-t
mirsinnopge-barsch-t
dirsiddopge-barsch-t
sisinnopge-barsch-t
Plus-que-parfait
echwaropge-barsch-t
duwaarsopge-barsch-t
hien/si,hatt/etwaropge-barsch-t
mirwarenopge-barsch-t
dirwaartopge-barsch-t
siwarenopge-barsch-t
Futur I
echwäert opbarscht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-barsch-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopbarscht-en
dugéifsopbarscht-en
hien/si,hatt/etgéifopbarscht-en
mirgéifenopbarscht-en
dirgéiftopbarscht-en
sigéifenopbarscht-en
Conditionnel Pass compos
echwieropge-barsch-t
duwiersopge-barsch-t
hien/si,hatt/etwieropge-barsch-t
mirwierenopge-barsch-t
dirwiertopge-barsch-t
siwierenopge-barsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbarscht op!
Plurielbarsch-t op!
opge-barsch-t
opbarscht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles