E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erhéieren erhöhren (D)écouter,exaucer (F)
Stammformen erhéierenerhéierterhéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerhéieren
duerhéiers
hien/si,hatt/eterhéiert
mirerhéieren
direrhéiert
sierhéieren
Passé composé
echhunnerhéiert
duhueserhéiert
hien/si,hatt/ethueterhéiert
mirhunnerhéiert
dirhutterhéiert
sihunnerhéiert
Plus-que-parfait
echhaterhéiert
duhaserhéiert
hien/si,hatt/ethaterhéiert
mirhatenerhéiert
dirhaterhéiert
sihatenerhéiert
Futur I
echwäert erhéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erhéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferhéieren
dugéifserhéieren
hien/si,hatt/etgéiferhéieren
mirgéifenerhéieren
dirgéifterhéieren
sigéifenerhéieren
Conditionnel Passé composé
echhätterhéiert
duhässerhéiert
hien/si,hatt/ethätterhéiert
mirhättenerhéiert
dirhätterhéiert
sihättenerhéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererhéier!
Plurielerhéiert!
erhéiert
erhéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
derzougehéieren eraushéierengehéierenhéiereniwwerhéierenofhéierenophéierenunhéierenverhéieren
Remarquen (intern)
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles