E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erhéier-en erhöhren (D)écouter,exaucer (F)
Stammformen erhéier-enerhéier-terhéier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerhéier-en
duerhéier-s
hien/si,hatt/eterhéier-t
mirerhéier-en
direrhéier-t
sierhéier-en
Passé composé
echhunnerhéier-t
duhueserhéier-t
hien/si,hatt/ethueterhéier-t
mirhunnerhéier-t
dirhutterhéier-t
sihunnerhéier-t
Plus-que-parfait
echhaterhéier-t
duhaserhéier-t
hien/si,hatt/ethaterhéier-t
mirhatenerhéier-t
dirhaterhéier-t
sihatenerhéier-t
Futur I
echwäert erhéier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erhéier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferhéier-en
dugéifserhéier-en
hien/si,hatt/etgéiferhéier-en
mirgéifenerhéier-en
dirgéifterhéier-en
sigéifenerhéier-en
Conditionnel Passé composé
echhätterhéier-t
duhässerhéier-t
hien/si,hatt/ethätterhéier-t
mirhättenerhéier-t
dirhätterhéier-t
sihättenerhéier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererhéier!
Plurielerhéier-t!
erhéier-t
erhéier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
derzougehéier-en eraushéier-engehéier-enhéier-eniwwerhéier-enofhéier-enophéier-enunhéier-enverhéier-en
Remarquen (intern)
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles