E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerhéieren überhören (D)ne pas entendre, ignorer (des paroles) (F)
Stammformen iwwerhéiereniwwerhéiertiwwerhéieren
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerhéieren
duiwwerhéiers
hien/si,hatt/etiwwerhéiert
miriwwerhéieren
diriwwerhéiert
siiwwerhéieren
Passé composé
echhunniwwerhéieren
duhuesiwwerhéieren
hien/si,hatt/ethuetiwwerhéieren
mirhunniwwerhéieren
dirhuttiwwerhéieren
sihunniwwerhéieren
Plus-que-parfait
echhatiwwerhéieren
duhasiwwerhéieren
hien/si,hatt/ethatiwwerhéieren
mirhateniwwerhéieren
dirhatiwwerhéieren
sihateniwwerhéieren
Futur I
echwäert iwwerhéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhéieren hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerhéieren
dugéifsiwwerhéieren
hien/si,hatt/etgéifiwwerhéieren
mirgéifeniwwerhéieren
dirgéiftiwwerhéieren
sigéifeniwwerhéieren
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerhéieren
duhässiwwerhéieren
hien/si,hatt/ethättiwwerhéieren
mirhätteniwwerhéieren
dirhättiwwerhéieren
sihätteniwwerhéieren
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerhéier!
Plurieliwwerhéiert!
iwwerhéieren
iwwerhéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
derzougehéieren eraushéierenerhéierengehéierenhéierenofhéierenophéierenunhéierenverhéieren
Remarquen (intern)
Variante des Partizips: gehéiert - akzeptiert???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles