E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerhéier-en überhören (D)ne pas entendre, ignorer (des paroles) (F)
Stammformen iwwerhéier-eniwwerhéier-tiwwerhéier-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerhéier-en
duiwwerhéier-s
hien/si,hatt/etiwwerhéier-t
miriwwerhéier-en
diriwwerhéier-t
siiwwerhéier-en
Passé composé
echhunniwwerhéier-en
duhuesiwwerhéier-en
hien/si,hatt/ethuetiwwerhéier-en
mirhunniwwerhéier-en
dirhuttiwwerhéier-en
sihunniwwerhéier-en
Plus-que-parfait
echhatiwwerhéier-en
duhasiwwerhéier-en
hien/si,hatt/ethatiwwerhéier-en
mirhateniwwerhéier-en
dirhatiwwerhéier-en
sihateniwwerhéier-en
Futur I
echwäert iwwerhéier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhéier-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerhéier-en
dugéifsiwwerhéier-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerhéier-en
mirgéifeniwwerhéier-en
dirgéiftiwwerhéier-en
sigéifeniwwerhéier-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerhéier-en
duhässiwwerhéier-en
hien/si,hatt/ethättiwwerhéier-en
mirhätteniwwerhéier-en
dirhättiwwerhéier-en
sihätteniwwerhéier-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerhéier!
Plurieliwwerhéier-t!
iwwerhéier-en
iwwerhéier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
derzougehéier-en eraushéier-enerhéier-engehéier-enhéier-enofhéier-enophéier-enunhéier-enverhéier-en
Remarquen (intern)
Variante des Partizips: gehéiert - akzeptiert???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles