E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

barschten bersten , reissen (D)se fatiguer, s'esquinter, se fissurer, se fendre (F)
Stammformen barschtenbarschtgebarscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten baschten
Indikativ Aktiv
Prsent
echbarschten
dubarschts
hien/si,hatt/etbarscht
mirbarschten
dirbarscht
sibarschten
Pass compos
echsigebarscht
dubassgebarscht
hien/si,hatt/etassgebarscht
mirsigebarscht
dirsiddgebarscht
sisigebarscht
Plus-que-parfait
echwargebarscht
duwaarsgebarscht
hien/si,hatt/etwargebarscht
mirwaregebarscht
dirwaartgebarscht
siwaregebarscht
Futur I
echwäert barschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebarscht sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbarschten
dugéifsbarschten
hien/si,hatt/etgéifbarschten
mirgéifebarschten
dirgéiftbarschten
sigéifebarschten
Conditionnel Pass compos
echwiergebarscht
duwiersgebarscht
hien/si,hatt/etwiergebarscht
mirwieregebarscht
dirwiertgebarscht
siwieregebarscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbarscht!
Plurielbarscht!
gebarscht
barschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opbarschten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles